איך מאפיינים רובוט?

החלק הכי חשוב בהפיכת השיטה שלכם לרובוט מסחר שפועל בשוק באופן עצמאי הוא האפיון של האסטרטגיה בה אתם סוחרים.
אפיון האסטרטגיה משמעותה להפוך את השיטה שידועה לכם בראש לרשימת כללים ברורים ומסודרים שאותם יבין באופן חד משמעי המתכנת שלכם ולבסוף "יבין" אותם גם הרובוט שלכם.

מניסיוננו הרב גילנו שישנם הרבה כללים וחישובים שעושה הסוחר בראש בעת המסחר הידני שלפעמים נחשבים טריוויאליים ועל כן לא נאמרים למתכנת – נוצר מצב שהרובוט שלכם סוחר בצורה דומה לשיטה שלכם אך עם פחות הגבלות וכללים שאיתם בדר"כ אתם משתמשים.

לדוגמא אתם סוחרים רק בצהרים משעה שלוש עד שעה שש, והרובוט שפועל 42 שעות פותח עסקאות גם בשעה 1 בלילה… אם לא תעדכנו את המתכנת שבשעה 1 בלילה הרובוט לא צריך לסחור תגלו שיש לכם רובוט שלא עובד כמוכם בדיוק.

לפניכם רשימת כללים וטיפים שצריך לחשוב עליהם בתהליך הפיתוח:

1.פתיחת עסקה חדשה – כל הכללים שאותם צריך הרובוט "לאשר" כאשר הוא מתכנן לפתוח עסקה. דוגמא – לבדוק שאנחנו פותחים עסקה לונג רק כאשר הגרף מעל ממוצע 250

2.יעדי עסקה – מה הם כללי היציאה בסטופ או ברווח.
דוגמא – מחיר הסטופ הוא מחיר ממוצע נע 50 ,ה"לקיחת רווח" הוא תמיד 3 פעמים המרחק של הסטופ

3.ניהול עסקה – איך ננהל את העסקה הפתוחה + כמה עסקאות יהיו פתוחים בו זמנית + אפשר או לא אפשר לונג ושורט בו זמנית.
לדוגמא – לאחר רווח של 32 פיפס סוגרים חצי עסקה ומעבירים סטופ למחיר כניסה

4.ניהול סיכונים – איזה ניהול סיכונים נעשה ברובוט. לדוגמא – אם יש עסקה פתוחה באותו מטבע לא נפתח עוד עסקה

5.ניהול גודל הלוטים – האם גודל הלוטים גדל ביחס לחשבון באופן אוטומטי או מטופל ידנית.
לדוגמא – כל עסקה אנחנו סוחרים בסיכון קבוע של 12 אחוז מהתיק – הלוטים גדלים יחד עם החשבון, או אפשרות אחרת הסוחר יזין במערכת את גודל העסקה והיא לא תשתנה אוטומטית

6.הכללים הסביבתיים – שבהם אתה סוחר ובהם אתה רוצה שגם הרובוט יסחור.
לדוגמא – שעות מסחר כפי שרשום למעלה או אפשרות לא לפתוח עסקאות ביום שישי

7.דוחות מיוחדים – דוחות שאתם רוצים שהרובוט יוציא )מעבר לדוח הבסיסי של כל עסקה אם הצליחה או לא.
לדוגמא – להפיק דוח של כמה פיפס ירדנו עד שחזרנו לרווח, או כמה זמן לקח לעסקה להיסגר (יכול לשמש אותנו כדי לדעת לחשב כמה סטופלוס להשים או לבצע כניסה נוספת במקרה וירדנו 32 פיפס וכדומה).

8.התאמה לברוקרים – התאמת הרובוט לעבודה עם גרפים של ברוקרים שונים
לדוגמא – ברוקרים מפוקחים NFA שאסור לפתוח בהם לונג ושורט בו זמנית ושיטה המבוססת על גידור כזה לא תעבוד בהם

9.הסתרת פקודות מהברוקר – שימוש במערכת שמסתירה מהברוקר את הפוזיציה שלכם.
לדוגמא – אם אני סוחר בקירקופ ואני לא רוצה שהברוקר ידע איפה הסטופ שלי עומד, על כן לא נשתמש בפקודת השוק "סטופלוס" אלא נבנה מערכת שתנהל את העסקה בזיכרון של הרובוט וברגע שנגיע למחיר הסטופלוס הרובוט יפנה לברוקר ויסגור את העסקה באופן "ידני" ללא שימוש בפקודת השוק

10.משתנים חיצוניים לשינוי – באיזה הגדרות תרצו לקבל אפשרות לעשות שינויים.
לדוגמא – עבודה עם ממוצע נע (או כל אינדיקאטור אחר) – לקבל אפשרות להזין את המספר של ממוצע וככה לנסות לבדוק את הרובוט כל פעם על שיטה עם ממוצע אחר

11.אינטליגנציה ורובוט בעל יכולת חשיבה – פיתוח רובוט שיודע לחשוב, זאת אומרת מחליט החלטות מסחר על בסיס חשיבה מסוימת או בדיקות מסוימות.
לדוגמא – בנינו מערכת מסחר אשר מבצעת אופטימיזציה באופן עצמאי כל שבוע עושה "בדיקה אחורה" (Test Back ) במטרה לגלות איזה צורת מסחר הייתה הכי נכונה בפועל בשבוע שעבר – לדוגמא איזה TP ,איזה SL ועוד כל מיני שאלות שקשורות לשיטת מסחר, לרובוט קל לבצע כמה אלפי ריצות אחורה (כל ריצה זה בדיקה עם נתוני מסחר שונים) ועל בסיס המידע שהרובוט מפיק נבדוק מה היו הנתונים הכי אופטימאליים ועליהם הרובוט יחליט לסחור בשבוע הבא.

אתם צריכים לשאול את עצמכם את כל השאלות הנ"ל ולראות למה אתם זקוקים, מתכנת מקצועי אמור לשבת יחד אתכם ולהסביר לכם לעומק מה היתרון והצורך בכל אחד מהדברים כדי לעזור לכם להגיע לרובוט יעיל ומוצלח שיפיק לכם רווחים.

מה השלב הבא


מומלץ לתעד לעצמך על דף או על מסמך את המחשבות שלך ואת השאלות שעלו לך מקריאת מסמך זה.
ברגע שאתה מרגיש מוכן צור אתנו קשר ונתחיל לאפיין לך את המערכת.

× שאל אותי כל שאלה!